Produkty

Zastosowanie

obszar-warehouseobszar-manufakturingobszar-shipping

Skenovací moduly, smart kamery a vision senzory

Vision systémy a skenování využívající senzory, chytré kamery nebo stacionární čtečky provádějí kontroly kvality ve výrobním prostoru nebo skladu. Umožňují automatickou kontrolu výrobků pohybujících se na výrobních linkách v různých průmyslových odvětvích. Účelem systému řízení jakosti je oddělit výrobky, které nejsou vyráběny podle stanoveného vzoru. Hlavní výhodou inteligentních kamerových systémů (...)

Přečtěte si více Dotazy

Zastosowanie

obszar-manufakturingobszar-shippingobszar-warehouse

Zaawansowane systemy kontroli jakości

Zaawansowane systemy wizyjne projektowane są pod indywidualne potrzeby klienta. Nasze systemy automatycznej kontroli jakości, to kompletne rozwiązania, oparte na standardach branżowych i wykorzystujące nowoczesne technologie i urządzenia. Opracowujemy i dopasowujemy systemy pod indywidualne wymagania, wykorzystując kamery 2D, 3D, liniowe oraz systemy wielokamerowe jak i specjalne techniki oświetlenia dostosowane do specyfiki (...)

Přečtěte si více Dotazy

Kontrola jakości montażu i połączeń

System wykrywa niezgodności na stanowiskach montażowych powstające w wyniku nieprawidłowego działania robotów lub błędu ludzkiego. Kamery w sposób płynny, dostosowany do przesuwającej się linii produkcyjnej, rejestrują obrazy, a oprogramowanie dokonuje analizy poprawnego montażu półwyrobów i wyrobów gotowych. Sprawdzane jest położenie detali, obecność wszystkich elementów po montażu, poprawność podłączenia wiązki kablowej, wykrywane są braki śrub, podkładek, uszczelek. W momencie wykrycia niezgodności następuje sygnalizacja lub automatyczne usunięcie wyrobu z linii produkcyjnej. Zalety systemu wizyjnego kontroli jakości montażu i połączeń to m.in.:

  • inspekcja połączeń różnorodnych gniazd, wtyków (konektorów), wiązek kablowych, gumowych węży połączeniowych
  • wykrywanie braków
  • rejestracja zdjęć i wyników kontroli
  • eliminacja wadliwych produktów przed dalszymi etapami produkcji
  • możliwość dodawania kolejnych obszarów sprawdzania wraz ze zmieniającymi się podzestawami w produktach

Inspekcja jakości produkcji

System wizyjny do kontroli jakości produkcji pozwala na szybką weryfikację kształtów, wymiarów i kolorów elementów wycinanych, odlewanych z formy.  Algorytmy precyzyjnie dokonują pomiarów detali i wyłapują błędy – zgrubienia, deformacje kształtów, braki otworów montażowych.  System wizyjny sygnalizuje odchylenia od zadanej normy, a w przypadku powtarzającego się błędu seryjnego może zatrzymać maszynę. Zalety systemu:

  • pomiar gabarytów, wymiarów i kolorów
  • rejestracja zdjęć w bazie
  • możliwość dostosowania do linii produkcyjnej

Inspekcja poprawności pakowania

System wizyjny sprawdzający prawidłowe ułożenie wyrobu w opakowaniu jednostkowym. Opracowane algorytmy wyznaczają położenie wyrobów i sygnalizują ich niepoprawne ułożenie. Oprogramowanie rozpoznaje także, gdy do opakowań trafia niewłaściwy produkt wytwarzany na tej samej linii produkcyjnej.  Całe rozwiązanie do inspekcji poprawności pakowania jest zintegrowane z linią produkcyjną i może automatycznie zatrzymywać ją w sytuacji wykrycia błędu. Zapobiega uszkodzeniu opakowań, produktów, lub też spakowaniu niewłaściwej ilości wyrobów do opakowania zbiorczego. Zalety systemu:

  • możliwość sprawdzania wielu różnorodnych referencji
  • rejestracja wyników kontroli
  • możliwość integracji z linią pakującą

Inspekcja jakości nadruków

System oparty o wizję maszynową dedykowany jest do weryfikacji jakości nadruku i wykrywania błędów poligraficznych powstających podczas drukowania etykiet produktowych. System znajduje zastosowanie w centrach druku etykiet na halach produkcyjnych – printshopach.  Oprogramowanie wykrywa braki w druku, rozmycie farby, pogrubienia, deformacja kształtów ikonografii i znaków. Wadliwe etykiety nie trafiają do znakowania produktów na liniach produkcyjnych. System kontroli jakości nadruku może być dostoswany do różnych technologii druku np. sitodruk, termotransfer, druk cyfrowy.

  • wykrywanie błędów drukarskich
  • odrzucanie wadliwych etykiet
  • możliwość dostosowania do technologii druku

Inspekcja poprawności oznakowania produktu

System wizyjny złożony z kamer, czujników i czytników kodów kreskowych, który  służy do weryfikacji danych naniesionych na produkt na różnych etapach produkcji.  System sprawdza położenie naklejonych na produkt etykiet, wykrywa ewentualne braki etykiet w zadanym miejscu wyrobu lub opakowania, weryfikuje poprawność wydrukowanych danych, numerów fabrycznych oraz kodów kreskowych.  W przypadku wykrycia niezgodności następuje sygnalizacja lub automatyczne usunięcie wyrobu z linii produkcyjnej.

  • weryfikacja poprawności wydrukowanych kodów, tekstów, piktogramów
  • weryfikacja obecności i prawidłowego położenia etykiet
  • możliwość podłączenia siłowników zrzucających lub zdmuchujących wyrób z taśmociągu

ZASTOSOWANIA

Na produkcji:

  • Weryfikacja zgodności produktów ze specyfikacją
  • Kontrola poprawności montażu
  • Inspekcja poprawności pakowania
  • Kontrola poprawności oznakowania produktu

Na magazynie:

  • Weryfikacja zgodności produktów ze zleceniem
  • Kontrola poprawności oznakowania opakowania
  • Inspekcja poprawności pakowania
  • Wykrywanie przeszkód w hali magazynowej

BEZPIECZEŃSTWO

Systemy kontroli wizyjnej zintegrowane z linią produkcyjną, układami automatyki przemysłowej i systemami MES są kluczowym elementem procesu zarządzania jakością. Zapewnimy bezpieczeństwo na każdym etapie wdrożenia a także stały nadzór inżynierów nad skutecznością i jakością pracy wdrożonego systemu.

Gwarantujemy:

  • bezpieczeństwo wdrożenia (analiza przedwdrożeniowa, symulacja)
  • bezpieczeństwo użytkowania (wysokiej klasy urządzenia, normy i certyfikaty)
  • monitorowanie systemu przez doświadczonych inżynierów
  • serwis, wsparcie techniczne oraz sprzęt zastępczy
  • bezpieczeństwo finansowe (stabilna firma z 30-letnim doświadczeniem)

NASZE WDROŻENIA

Odbiorcami naszych produktów są m.in. firmy z branży AGD, dostawcy etykiet, fabryki technologii świetlnych. W naszym portfolio mamy wdrożenia na liniach produkcyjnych zmywarek, pralek, suszarek, lodówek i wiele innych.

  • Inspekcja poprawności pakowania
  • Kontrola jakości nadruku
  • Inspekcja jakości montażu i połączeń

Vision systémy jako klíčový prvek kontroly kvality

Vision systémy jsou nedílnou součástí Průmyslu 4.0 jako řešení vyvinuté v rámci automatické kontroly kvality. Široké uplatnění a stále přesnější obsluha systémů jsou hlavními faktory, které zvyšují jejich oblibu. V Etisoftu již léta vytváříme systémy kontroly obrazu pro výrobu, sklady, třídírny, velkoobchody a mnoho dalších subjektů z různých odvětví. Nabízíme ta nejinovativnější a nenahraditelná řešení, která perfektně fungují v moderních podnicích. Co přinášejí producentům? Zvýšení kvality výroby, zlepšení kontroly, odstranění vadných výrobků, a tím snížení počtu reklamací a nákladů.

Co jsou Vision systémy?

Podle definice se systém vidění skládá především ze systému kamer a senzorů a také ze softwaru odpovědného za zpracování a analýzu obrazu. Základem systému je kamera, která zaznamenává obraz. Důležité jsou také zrakové senzory. Zatímco však první systémy strojového vidění v průmyslu byly často omezeny téměř výhradně na kamery, dnes jde o mnohem pokročilejší systémy, složené z četných elektronických zařízení a softwaru, komunikujících se zákaznickými systémy. Způsob fungování kamerových systémů závisí na procesu, předmětu kontroly a pokynech zákazníka. Nejběžnější praxí je implementace systémů, jejichž provoz je založen na porovnávání předmětu kontroly se zaznamenaným vzorem. Pokud vyhovuje, je produkt odeslán do dalších výrobních procesů na lince. Pokud je však zjištěna neshoda, systém může provést jednu z několika akcí v závislosti na problému a potřebách zákazníka, včetně:

odeslat zprávu o zastavení linky a poté počkat na zásah operátora a obnovit kontrolu,
signalizovat nesoulad pomocí zvukových signálů a informací na ovládacím panelu,
bez zastavení linky přesměrujte produkty do drop systému.

V každém případě je nutný software, který analyzuje aktuální stav věcí, vzorová data a konkrétní způsob reakce. K výrobní lince jsou navíc připojeny moderní kamerové systémy, včetně těch, které nabízí Etisoft, aby proces řízení mohl probíhat efektivně, bez zastavení linky a reakce probíhaly automaticky. Poskytujeme také vhodný osvětlovací systém, který zajišťuje stálé a správné hodnocení objektů bez ohledu na denní dobu.

Z čeho se skládají systémy inteligentního vidění?

Zde jsou nejdůležitější prvky systémů vidění pro kontrolu kvality:

kamerový nebo kamerový systém,

osvětlení, senzory,
algoritmy využívající AI/Deep Learning nebo klasické metody,
systémový konfigurátor,
software a vybavení pro integraci

Jak funguje systém vidění?

Systémy jsou navrženy tak, aby spolupracovaly, analyzovaly a analyzovaly různé parametry včas. Naznačené předměty analyzují z hlediska jejich single-tlivých znaků, z nichž nejdůležitější jsou obvykle tvar a barva nebo poloha prvku a jejich single-tlivých částí vůči sobě.

Aby systémy vidění v automatizaci správně plnily své úkoly, musí být implementovány následující procesy:

Instalace systému vidění.

Shromáždění odpovídajícího počtu fotografií předmětu Vytvoření algoritmů strojového vidění Integrace s výrobní linkou a zákaznickými systémy Zajištění podpory všech požadovaných referencí a opakovatelnosti systému.

Vision systémy – jaké problémy mohou vyřešit?

Výrobní společnosti čelí každý den řadě výzev. Moderní systémy kontroly kvality mohou být v několika specifických případech mimořádně užitečným nástrojem.

Za prvé, v případě častých vracení a reklamací jsou systémy vidění dobré v odhalování vad, které se vyskytnou při výrobě. Druhou situací je vznik nových standardů kvality nebo očekávání zákazníků, které musí firmy splnit. Za třetí je potřeba nahradit pracovníky kontroly kvality stroji. Dalším problémem je bezpečnost a ochrana zdraví při práci – systémy vidění snižují potřebu přítomnosti člověka ve škodlivých podmínkách.

Inteligentní systémy vidění v praxi

Vision systémy pro kontrolu kvality nabízejí různé funkce:

ověřovaní kvality výrobků nebo polotovarů – dodržení rozměrů, tvarů, obrysů,

kontrola správné montáže a připojení prvků,

kontrolovat správnost balení – počet kusů v balení a správné uspořádání,
ověření shody připravených produktů s objednávkou nebo konkrétní specifikací zákazníka,
analýza přesnosti tisku štítků, správnosti vytištěných barev
kontrola správnosti označení zboží a správnosit označení umístěných na výrobku.
Každý den zlepšují práci na výrobních linkách, ve skladech a třídírnách. Pracují 24 hodin denně, v obtížných podmínkách a nahrazují únavnou práci lidí. Není divu, že poptávka trhu po kamerových systémech ve výrobě neustále roste.

Montaż i wdrożenie

Není pochyb o tom, že systémy vidění hrají klíčovou roli v automatizaci procesů. Aby však byly skutečně užitečné, musí být správně nainstalovány a naprogramovány. Je třeba zdůraznit, že instalace se týká nejen samotné kamery, ale také osvětlení, ovládacího panelu a kabeláže zodpovědné za připojení k výrobní lince. V této fázi hraje důležitý úkol integrátor, tedy řádně připravená osoba zodpovědná za správnou implementaci systému vidění. Měl by vybrat vhodnou kameru a parametry osvětlení. Je také nutné vybrat vhodné vybavení pro typ úkolů, které bude systém vidění v dané aplikaci vykonávat.

Instalace a realizace

V dnešní době jsou systémy vidění v průmyslu více než jen jednoduché systémy, které identifikují odchylky od normy. Pokud systém detekuje závadu produktu, automaticky podnikne kroky k jejímu odstranění. To jsou současná očekávání podnikatelů ohledně systémů vidění ve výrobě, montáži, balení a všech dalších aplikacích. Proto je nezbytné navázat vhodnou komunikaci se systémy zákazníka a s výrobní linkou. Tyto činnosti doporučujeme svěřit do rukou profesionálů Etisoftu, kteří mají v této oblasti dlouholeté zkušenosti. Kromě toho instalujeme a implementujeme systémy vidění v automatizaci v celé řadě průmyslových odvětví.

Systémy vidění a jejich flexibilita

Na výrobních linkách, ale i ve velkoobchodech, třídírnách a na mnoha dalších místech dochází k diverzifikaci produktů. Jak je možné, že si systémy vidění dokážou poradit s tak širokou škálou úkolů a typů produktů? Naše moderní kamerové systémy pro průmysl se díky vhodnému softwaru dokážou přizpůsobit jednotlivým úkolům a kontrolním bodům. Systém lze naprogramovat tak, aby prováděl více úkolů pro jeden kontrolní bod nebo produkt, což zajišťuje automatickou kontrolu několika různých funkcí. Jinými slovy, uživatel nemusí vůbec zasahovat, aby systém počítačového vidění začal vykonávat úplně jiný úkol, než jaký dělal ještě před chvílí. Tím, že předem identifikuje nesprávné tvary výrobku, pak může určit vzájemnou polohu součástí úplně jiného výrobku. To však vyžaduje předchozí práci zkušeného integrátora.

Proč jsou potřeba systémy vidění?

Výše uvedenou otázku lze položit i zcela jinak – proč je vůbec automatizace potřeba? Systémy vidění jsou v automatizaci nepostradatelné, respektive tvoří její neoddělitelný konstituční prvek. Jinými slovy, patří mezi systémy s největším vlivem na rozvoj automatizace. I ten nejkoncentrovanější a nejpečlivější zaměstnanec může někdy udělat chybu, protože lidské vnímání má svá omezení. To je ovlivněno řadou faktorů, včetně denní doby, množství podnětů ve výrobě a kondice zaměstnance. Nahrazení lidské práce robotickými systémy je dlouhodobým řešením. Dnes však dostává zcela jiný rozměr, jak ilustrují systémy vidění v průmyslu. Automatizace má smysl, protože roboti umí lépe, efektivněji a přesněji než lidé. To je dokonale znázorněno systémy vidění, které jsou:

lépe si všímat detailů,
neunavují se, udržují si stálou vynikající účinnost,
mohou pracovat nepřetržitě,
pracují rychleji než lidé,
nevyžadují zastavení výrobní linky pro analýzu
jsou multifunkční, nejen identifikují chyby, ale také – v případě zjištění nesrovnalostí – dokážou provést jednu z mnoha akcí.

Vision systémy ve výrobě i mimo ni

Systémy vidění se používají především pro kontrolu kvality. Může se však jednat o kontrolu kvality jak produktu, tak samotného procesu výroby či balení. Klíčovým úkolem kamerových systémů je identifikace chyb, která je založena na analýze vzorů. Nejběžnější použití kamerových systémů je ve výrobě.

Systémy vidění ve výrobě mohou fungovat v několika fázích procesu vytváření produktu. Začínají rozborem správnosti provedení jednotlivých prvků a následně jejich vzájemným propojením. Identifikace chyby má za následek vyslání signálu, který spouští práci robotů nebo jednotlivých manipulátorů, kteří chyby opravují. Pokud to není možné, je výrobek dopraven na začátek výrobní linky nebo z ní jednoduše odstraněn.

Systémy vidění v balení kontrolují umístění produktu ve vztahu k vertikálnímu a horizontálnímu směru a k obalu. To vše proto, aby nedošlo k poškození zboží a aby byla zajištěna konzistentnost umístění jednotlivých produktů v obalech. Kromě toho systém vidění také analyzuje kvalitu balení a identifikuje jakékoli barevné nepravidelnosti, záhyby a jiné vady.

Systémy vidění při vychystávání mají podobné úkoly jako při balení. Tentokrát se však analýza zaměřuje na hromadné balení. Kontroluje se umístění jednotlivých jednotlivých balíků a počet kusů v hromadném balíku.

Nejběžnější aplikace kamerových systémů jsou uvedeny výše. To však dnes není vše. Systémy vidění se používají všude tam, kde jejich přítomnost může:

zvýšit efektivitu práce,
snížit provozní náklady,
ovlivnit zlepšení kvality výrobků,
snížit počet chyb.

Výše uvedené akce se vždy přímo či nepřímo promítnou do zvýšení zisků společnosti. Někdy se tak děje z důvodu zvýšené výroby, jindy z důvodu menšího počtu reklamací, nebo jiným způsobem.

Videokamery – co stojí za to vědět?

Obrazový rekordér je jedním z klíčových prvků systémů ovládání videa. Typ kamery se vybírá s ohledem na specifika odvětví, typ kontroly a produktu. Zde jsou příklady typů kamer nejčastěji používaných ve vizuálních systémech:

Systém založený na řádkovém skenování pomocí kamery umožňuje skenování objektu řádek po řádku, aby se nakonec získal úplný obraz dané součásti. Tento typ kamery je zvláště užitečný ve velkoobjemových produkčních prostředích, kde se objekty rychle pohybují nebo jsou velké. Lineární kamery jsou dobré při ověřování barvy, rozměrů, polohy a textury produktů. Moderním řešením jsou pokročilé 3D kamery, které umožňují dosáhnout hloubkového efektu, který zajišťuje velmi detailní kontrolu jednotlivých parametrů. Jsou užitečné všude tam, kde je potřeba trojrozměrná kontrola.
Systémy vidění ve výrobě mohou využívat i povrchové (maticové) kamery, které umožňují jednoduchý způsob získání dvourozměrného obrazu. Fungují dobře, když potřebujete řídit montáž nebo ověřit označení produktu.
Někdy je potřeba komplexně ověřovat výrobky z různých stran zároveň nebo velké rozměry či nepravidelné tvary. Poté se používají vícekamerové systémy.

Vision systémy ve společnosti Etisoft

Abyste mohli plně využít výhod takových řešení, stojí za to při výběru dodavatele systémů průmyslového vidění zvážit následující faktory:

jistota bezpečné implementace a použití (je nutná předimplementační analýza, simulace a následné dodání vysoce kvalitních certifikovaných zařízení splňujících specifické normy);

průběžné sledování systému zkušenými specialisty; poskytování servisu, technické podpory a v případě potřeby náhradního vybavení.

To vše Etisoft svým zákazníkům poskytuje. Na trhu působíme již léta a řadíme se mezi přední evropské výrobce kamerových systémů. Spolupracujeme s klienty z různých odvětví, což nám dává znalosti a zkušenosti k nalezení řešení šitých na míru individuálním potřebám. K analýze snímků ve 2D nebo 3D používáme nejkvalitnější vybavení a software. Naše systémy vidění umožňují snadnou konfiguraci se systémy MES. Systémy průmyslového vidění dodávané, montované a implementované společností Etisoft jsou zárukou vstupu na vyšší úroveň automatizace. Zajišťují efektivnější a plynulejší provádění výrobních procesů a další a tím zlepšují fungování celého podniku a vyšší spokojenost zákazníků. Kontaktujte nás, abyste se dozvěděli podrobnosti o naší nabídce.

Back to top